Wat doet Oxfam België in het bezette Palestijnse gebied?

25 juni 2026 Gaza 12-12

E-mailing du Consortium 12-12

Sinds het staakt-het-vuren tussen Israël en Hamas op 10 oktober 2025 van kracht werd, zijn meer dan 780 Palestijnen gedood door het Israëlische leger. Oxfam België blijft zich volop inzetten in Palestina: we bieden ter plaatse noodhulp en blijven politici op Belgisch en Europees niveau aanspreken om actie te ondernemen.

De humanitaire situatie in Gaza blijft dramatisch. Bijna 90% van de bevolking – ongeveer 1,9 miljoen mensen – is ontheemd. Daarnaast is 92% van de woningen vernield of beschadigd, waardoor veel mensen geen toegang hebben tot een veilige en geschikte schuilplaats. 

Vandaag leven veel gezinnen in tenten of zwaar beschadigde gebouwen. Ongeveer 60% van de huishoudens beschikt niet over voldoende drinkwater om in de dagelijkse behoeften te voorzien. 

Ook op de Westelijke Jordaanoever blijft de Israëlische kolonisatie voortduren en zelfs toenemen. Samen met het sterk gestegen geweld door kolonisten leidt dit tot nieuwe verplaatsingen van bevolkingsgroepen en grotere humanitaire noden. 

Noodhulp blijft meer dan ooit noodzakelijk 

Sinds oktober 2023 hebben Oxfam en haar Palestijnse partnerorganisaties meer dan 1,48 miljoen mensen in Gaza en op de Westelijke Jordaanoever ondersteund. 

Die hulp omvat onder meer: 

  • toegang tot drinkwater en sanitaire voorzieningen; 
  • voedselhulp en voedselbonnen; 
  • financiële steun; 
  • hygiënekits; 
  • psychosociale ondersteuning en bescherming; 
  • seksuele en reproductieve gezondheidszorg; 
  • steun voor inkomensvoorziening en voedselproductie. 

In april 2026 maakten onze activiteiten het mogelijk om: 

  • meer dan 110.000 mensen in Gaza en op de Westelijke Jordaanoever te ondersteunen; 
  • 700 meter waterleidingen te herstellen en essentiële infrastructuur te versterken; 
  • 400 latrines te installeren op opvanglocaties voor ontheemden; 
  • meer dan 30.000 mensen te bereiken met hygiënevoorlichting via infosessies en huisbezoeken; 
  • essentiële goederen zoals hygiënekits, zeep en basisbenodigdheden uit te delen; 
  • rechtstreekse financiële steun te geven aan meer dan 600 kwetsbare gezinnen; 
  • 2.000 voedselpakketten te verdelen onder gezinnen die met ondervoeding worden geconfronteerd; 
  • landbouwactiviteiten en herstel van bestaansmiddelen te ondersteunen voor honderden gezinnen. 

De Israëlische autoriteiten blijven de toegang tot humanitaire hulp beperken en bemoeilijken. Ondanks deze obstakels zetten onze teams hun werk voort dankzij Palestijnse partners, de aankoop van essentiële goederen binnen Palestina en  het gebruik van de infrastructuur die nog beschikbaar is. 

Politieke druk blijft noodzakelijk 

Met de campagne Voices Rise Up for Palestine roept Oxfam, samen met meer dan 50 Belgische en Palestijnse artiesten, op om een einde te maken aan de straffeloosheid van Israël en ervoor te zorgen dat België zijn internationale engagementen naleeft en versterkt. 

Oxfam vraagt de Belgische overheid om: 

  • vrije en veilige toegang voor humanitaire hulp te garanderen; 
  • producten uit illegale Israëlische nederzettingen onmiddellijk te verbieden; 
  • financiële banden met deze nederzettingen stop te zetten; 
  • de opschorting van het associatieakkoord tussen de Europese Unie en Israël te steunen zolang het internationaal recht geschonden blijft worden. 

Een engagement op lange termijn 

Oxfam België werkt sinds de jaren 1950 samen met talrijke organisaties en partners in het bezette Palestijnse gebied. Via langdurige samenwerkingsprojecten versterken we lokale gemeenschappen, onder meer door steun aan landbouw, toegang tot water en de ontwikkeling van duurzame economische activiteiten. 

Dankzij de steun van mensen die Oxfam ondersteunen, konden meer dan 1,48 miljoen mensen geholpen worden.  Voorbeelden van deze projecten zijn de installatie van systemen voor ontzilting van water en begeleiding van kleine  ondernemingen, onder andere in de landbouw- en digitale sector. 

Eerlijke handel bevorderen 

Sinds 1992 verkoopt Oxfam Palestijnse fairtradeproducten zoals biologische olijfolie, Medjoul-adels en maftoul (Palestijnse couscous). 

Op die manier ondersteunen we Palestijnse landbouwfamilies op de Westelijke Jordaanoever, die blijven produceren onder bijzonder moeilijke omstandigheden door de bezetting, bewegingsbeperkingen en economische blokkades. 

Samen met partners zoals PARC en de coöperatie Al Reef helpen we deze producenten toegang te krijgen tot internationale markten, ondanks de vele uitdagingen waarmee ze worden geconfronteerd.